fbpx
+904882143030 info@batmanyasam.com.tr P/C: 08:00-17:00 CT: 13:30

Emziren Annelerin Beslenmesi

Emziren Annelerin Beslenmesi

Sevgili anne, şu an ağrılarını hissediyor olabilirsin ya da endişeler içinde olabilirsin. Sütüm yeterli olacak mı? Bebeğime yetecek mi? Eğer yetersiz gelirse? Bir yanda, sana “bunu ye, süt artar” diyenler; diğer yanda, hamilelikle birlikte aldığın kilolar, değişen vücut yapın var. Annelik sevincini yaşarken endişelerin de aklını meşgul ediyor, bunun farkındayım. Ancak bilmeni isterim ki bunları yaşamak, her anne için çok doğal ve olası. Sana yardımcı olabilecek bazı önerilerim var. Umuyorum ki bu öneriler sana bir nebze de olsa destek olur.

Dikkate almanı önerdiğim noktalar şunlar:

– Emzirme dönemi, bebek sağlığı için son derece kritik bir zaman dilimidir. Annenin sütünü kaliteli tutabilmesi için sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bu nedenle, emziren annelerin hem bebeklerini sağlıklı beslemesi hem de eski vücut ağırlıklarına dönmesi için bir diyetisyen kontrolünde beslenmeleri önemlidir.

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler
– Günlük su tüketimini artırmak önemlidir. En az 2,5 litre su içmek gerekmektedir.
– Vitamin ve mineral açısından zengin sebzeler ile meyveler tüketilmelidir.
– Omega-3 takviyeleri alınmalıdır.
– Hazır gıdalar yerine mümkün olduğunca doğal beslenmeye özen gösterilmelidir.
– Hazır meyve suları, gazlı içecekler yerine şeker ilavesiz meyve hoşafları tercih edilmelidir.
– Süt yapıcı olduğu iddia edilen şekerli gıdaları tüketmek zorunda değilsin. Süt miktarını artırmak isteyen anneler, şekerli gıdalar yerine bol sıvı almalı ve dengeli beslenmeye özen göstermelidirler.
– Çay ve kahve tüketimine ölçülü yaklaşılmalıdır.
– Gaz yapıcı yiyeceklerden kaçınılmalıdır çünkü bunlar bebeği rahatsız edebilir. Özellikle kurubaklagiller, lahana, karnabahar, soğan, sarımsak gibi besinlerin ilk aylarda tüketilmesi önerilmez.
– Süt miktarını azaltmamak için en önemli faktörlerden biri stresten uzak durmaktır. Emziren annelerin stresli ortamlardan kaçınmaları ve çevrelerindekilerin de buna özen göstermeleri önemlidir.
– Özellikle süt miktarını artıran besinler arasında dereotu, hurma, bulgur, tam tahıllar, armut, ayva bulunmaktadır.
– İlk altı ay boyunca sadece rezene, ıhlamur, kuşburnu, anason gibi bitki çayları içilmelidir.

İlk 6 Ay Anne Sütü!
– Doğumdan sonraki ilk günlerde gelen koyu sütü mümkün olduğunca bebeğinize vermeye çalışın.
– Bebek emmiyorsa, memeyi geri çekmeyin. Onun yerine sürekli emzirmeye çalışın. Emzirmeden önce memeye sıcak suyla masaj yaparak hazır hale getirebilirsiniz.
– Annelik pozisyonu da son derece önemlidir. Bebek, meme ucunu tam kavramalıdır. Yanlış emzirme süt verimini azaltabilir.