fbpx
+904882143030 info@batmanyasam.com.tr P/C: 08:00-17:00 CT: 13:30

Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı bozukluğu veya anksiyete bozukluğu yaşadığınızı düşünüyorsanız, belirli belirtilerden şüphelenmeniz mümkündür.

Kaygı, günlük yaşamımızda karşılaştığımız endişe verici durumlarla birlikte ortaya çıkan, insanı uyarıcı ve koruyucu bir duygu olarak tanımlanabilir. Ancak bu duygu dengelenemediğinde veya kontrol edilemediğinde kaygı bozukluğuna dönüşebilir.

Kaygı bozukluğu yaşayan kişiler genellikle sürekli endişeli, gergin, diken üstünde ve her an kötü bir şey olacakmış gibi hissederler. Bu duygulara genellikle kalp atışlarında artış, nefes alıp vermede değişiklikler, terleme, titreme gibi fiziksel belirtiler eşlik edebilir.

Kaygı bozukluğunun farklı türleri bulunmaktadır, fobi, panik bozukluğu, sosyal kaygı, ayrılma anksiyetesi, sınav kaygısı gibi çeşitli alanları içerir.

Bu bozukluğun tedavisi için genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleri kullanılır. Yaşam Hastanesi olarak uyguladığımız Bilişsel Davranışçı Terapi, kaygı bozukluğu tedavisinde olumlu sonuçlar veren etkili bir yöntemdir.

Eğer siz de benzer bir sorun yaşıyorsanız, psikoloji birimimize başvurabilirsiniz. Bu süreçte size her zaman destek olacağız. Sağlıklı günler dileriz.