fbpx
+904882143030 info@batmanyasam.com.tr P/C: 08:00-17:00 CT: 13:30

Rinoplasti ile Yepyeni Bir Görünüme Kavuşun!

Rinoplasti, yüzün tamamına ve kişiye uygun bir burun oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen, rahat nefes alma fonksiyonunu da içeren bir ameliyattır. Burnun temel işlevi olan nefes alma fonksiyonunu koruma ve iyileştirme üzerine odaklanır. Rinoplasti hem görsel hem de sağlık açısından talep edilen bir cerrahi müdahaledir.

Genellikle burun şeklinin beğenilmemesi sebebiyle Rinoplasti ameliyatları tercih edilir. Burunun kemerli, uzun, burun ucunun düşük, burun deliklerinin büyük veya asimetrik olması gibi durumlarda Rinoplasti gerekebilir. Bu cerrahi müdahale ile burun boyutu artırılabilir ya da azaltılabilir, burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, ayrıca burun ile alın ve dudak arasındaki açılar düzeltilerek estetik bir görünüm elde edilebilir. Ayrıca, bu işlem sırasında nefes problemlerine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir. Ayrıca çeşitli kazalar veya travmalar sonucu oluşan burun şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla veya rekonstrüksiyon gereksinimi doğabilir.

Açık Teknik Rinoplasti: Burun delikleri arasının alt bölümünden küçük bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Bu kesim cerraha daha geniş bir görüş açısı sağlar. Avantajları arasında, burun kemiklerinin, kıkırdaklarının ve kaslarının görülerek işlem yapılması ve burnun iç kısmından başlayıp görünmeyen bir kısmından devam eden bir kesi olması bulunur. Bu kesim genellikle burun direği adı verilen kısma gelir ve izi zamanla görünmez hale gelir. Açık Rinoplastinin bir diğer avantajı, burun üzerinde daha detaylı ve hassas çalışma imkanı sunmasıdır.

Piezo Cihazı ile Rinoplasti: Bir ameliyat yöntemi değildir. Ultrasonik kemik kesici olan piezo cihazıyla yapılan ameliyatlara genellikle “piezo rinoplasti” adı verilir. Ultrasonik kemik kesicinin özelliği, kesme işlemi sırasında yumuşak dokulara zarar vermemesidir. Bu yöntemle kemikler kırılmaz, kesilerek şekillendirilir ve bu da daha az ağrıya neden olabilir.

Burun estetiği ameliyatlarında, çocukların kemik gelişiminin tamamlanmasını beklemek adına kas-iskelet sisteminin yeterli gelişimini tamamlaması öngörülür. Burun estetiğinde yaş sınırı değil, kemik ve kıkırdak yapısının gelişimi dikkate alınır. Rinoplasti, kadınlarda genellikle 16-17 yaşlarında, erkeklerde ise 17-18 yaşlarından itibaren uygulanabilir.