fbpx
+904882143030 info@batmanyasam.com.tr P/C: 08:00-17:00 CT: 13:30

Bağışıklığımızı Güçlendiren Besinleri Öğrenelim

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğru besinleri tüketmek son derece önemlidir. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan ve savunma mekanizmalarını barındıran önemli bir sistemdir. İyi bir bağışıklık sistemi, hastalıklarla mücadelede kilit rol oynar ve vücudunuzu dengede tutar. Doğru besinleri seçerek güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak mümkündür.

Bağışıklığınızı desteklemek ve vücudunuzu sağlıklı tutmak için bu besinleri tanımak ve kullanmak, sizin için önemli bir başlangıç olabilir. Haydi, bağışıklığınızı güçlendiren besinleri keşfedin ve sağlıklı bir yaşam için adım atın!

ZENCEFİL

Çok iyi antioksidan kaynaklarındandır. Sularınızın içine bir dilim taze zencefil katabilirsiniz. Yoğurdunuza ya da çorbalarınıza toz zencefil ilave edebilirsiniz.

SOĞAN SARIMSAK

Özellikle sarımsak içeriğindeki allicin bağışıklık için çok kıymetli. Bundan faydalanmak için sarımsağı yemeklerde ezerek, parçalayarak kullanın. Özellikle sarımsak turşusu ekstra olarak faydalanmamız gereken bir besin.

ZEYTİNYAĞI, ELMA SİRKESİ

Yemekleri zeytinyağı ile pişirmeye, salatalara zeytinyağı ilave etmeye özen gösterelim. Elma sirkesi çok faydalı bir fermente ürün fakat son zamanlarda çok bilinçsizce tüketilmekte. Kesinlikle aç karnına değil, yemeklerden önce bir su bardağı suya bir çay kaşığı ilave edilerek tüketilebilir.

KEMİK SUYU, SUMAK

Kemik suyu en iyi bağırsak duvarı onarıcıdır. Bu sayede kötü bakterilerin bağırsak duvarını aşıp vücutta dolaşmasını önler. Sumak çok iyi bir antioksidandır. Tek başına günlük antioksidan ihtiyacımızı giderebilir. Kemik suyu hazırlarken ilikli kemik suda en az 8 saat pişirilmelidir. İçerisine sumak katıp içerseniz çifte etki yapmış olursunuz. Çorbalarda da kullanabilirsiniz.