fbpx
+904882143030 info@batmanyasam.com.tr P/C: 08:00-17:00 CT: 13:30
Nöroşirürji (Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi)

Nöroşirürji (Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi)

Nöroşirürji, beyin, omurilik ve sinir sistemi bozukluklarının cerrahi yöntemlerle tedavi edildiği bir uzmanlık dalıdır. Hastanemizde, özellikle beyin ameliyatları dahil olmak üzere, gelişmiş teknik alt yapı ve donanım bulunmaktadır.

Birim Donanım

Ameliyathanemiz, cerrahi mikroskop, C-kollu röntgen cihazı ve görüntü alabilen ameliyat masası gibi donanımlarla donatılmıştır. Bu teknolojiler, bel, boyun fıtığı ve beyin tümörü ameliyatları için mikrocerrahi tekniği ile başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Nöroşirürji Bölümünün Odaklandığı Hastalıklar:

  • Beyin Tümörleri  
  • Beyin Kanamaları  
  • Bel ve Boyun Fıtıkları  
  • Kafa Travmaları  
  • Omurilik Travmaları ve Tümörleri  
  • Periferik Sinir Yaralanmaları ve Basıları  
  • Medikal Tedaviye Dirençli Epilepsi

Beyin Tümörleri Hakkında

İnsan vücudundaki tümörlerin %10’u sinir sistemi dokularından kaynaklanır. Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından tanınan sinir sistemi tümörlerinin histolojik sınıflaması çeşitli alt kategorilere ayrılır. Bunlar arasında, astroitomlar, oligodendrogliomlar, menenjiomlar ve metastatik tümörler bulunur.

En sık görülen tümör olan Glioblastoma Multiforme ve menenjiomların bir kısmı, tedaviye rağmen nüks edebilir. Beyin tümörleri genellikle baş ağrısı, epileptik nöbetler, vücutta güç kaybı, görme bozuklukları, dengesizlik gibi belirtilerle ortaya çıkar ve tanı için BT ve MR taramaları yapılır.

Beyin Kanamaları ve Tedavisi

Subaraknoid kanama ve intraserebral kanamalar çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tanı için BT taramaları kullanılır ve tedavi genellikle cerrahi müdahaleyi gerektirebilir. Anevrizması bulunan hastalarda erken cerrahi müdahale önemlidir.

Bel ve Boyun Fıtıkları

Omurlar arasında yer alan disklerin fıtıklaşması bel ve boyun ağrılarına yol açabilir. Bu durumda, kesin tanı için MR taramaları yapılır ve bazı vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Kafa ve Omurga Travmaları

Kafa travmaları, nörolojik durum ve BT bulgularına göre değerlendirilir. Omurga travmalarında ise konservatif veya cerrahi yöntemlerle stabilizasyon sağlanabilir.

Epilepsi Cerrahisi

İlaç tedavisine dirençli epilepsi vakalarında cerrahi yöntemler düşünülebilir. Uygun hastalar, multidisipliner bir ekip tarafından değerlendirilir ve gerekli hazırlıkların ardından cerrahi operasyon gerçekleştirilir.

Bu cerrahi girişimler, nöroşirürji uzmanları tarafından mikroşirürjikal tekniklerle gerçekleştirilir ve hastaların normal yaşamlarına dönmesi için yoğun bakım ve rehabilitasyon süreçleri takip edilir.